Jak się chronić przed upałami Alternatywne wobec klimatyzatorów rozwiązania

Gdy tylko sezon grzewczy mija, reklamy zachęcają nas do zakupu małego urządzenia klimatyzacyjnego. Ale aby produkować zimno, urządzenia te zużywają dużo energii elektrycznej. A ponieważ produkcja energii elektrycznej emituje CO2 przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Co więcej, klimatyzatory wytwarzają więcej ciepła na zewnątrz niż zimno w środku: pomagają ogrzać letnią atmosferę w naszych miastach. Dlatego lepiej byłoby przyjąć pewne zdroworozsądkowe środki.

W ciągu dnia powinny być zamknięte nie tylko okiennice i żaluzje, ale także okna. Bo jeśli świeci słońce, to na pewno będzie cieplej na zewnątrz niż wewnątrz. Nie należy jednak wychodzić z mieszkania po ciemku: należy po prostu unikać bezpośredniego światła słonecznego. Większość roślin domowych jest przyzwyczajona do rozproszonego światła.

W nocy, pomiędzy 22.00 a 6.00 rano, wyzwaniem jest rozproszenie ciepła podczas zasysania świeżego powietrza z pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Wiąże się to z tworzeniem przeciągów, na przykład poprzez otwieranie okien po obu stronach mieszkania przelotowego. Jeśli mieszkasz w domu, możesz otworzyć jedno okno w piwnicy, a drugie na pierwszym piętrze (zostaw drzwi do piwnicy otwarte!). Ciepłe powietrze będzie wydalane z góry, natomiast świeże będzie automatycznie zasysane przez piwnicę. To się nazywa efekt kominowy. Aby zapobiec włamaniom, oczywiście lepiej jest mieć na oknach kraty lub wilcze skoczki! W upalne dni najlepszą techniką jest jak najpóźniejsze wietrzenie i zamykanie okien wczesnym rankiem, ponieważ najchłodniejsza pora jest tuż przed wschodem słońca. Ważne jest, aby otworzyć szeroko.

Użycie bezwładności termicznej

Celem jest nie tylko wymiana ciepłego powietrza na świeże, ale również chłodzenie masy ścian, podłóg, sufitów i mebli. W ten sposób, gdy zamkniesz okna wcześnie rano, przez cały dzień będzie chłodno. To zjawisko bezwładności termicznej bardzo dobrze sprawdza się w przypadku gęstych materiałów takich jak cegła, dachówka czy beton, ale niestety mniej dobrze w przypadku podłóg drewnianych i lekkich ścian. W okresie fali upałów warto usunąć wykładzinę, aby ułatwić nocne chłodzenie podłogi. Należy zauważyć, że wielowiekowe kamienne mury z gruzu lepiej przechowują zimno niż cienkie mury z połowy XX wieku.

Uważać na nagłe różnice temperatur

Jeśli ma być używany klimatyzator, nie wolno dopuścić do tego, aby pomieszczenia stały się zbyt chłodne w stosunku do temperatury zewnętrznej. Z jednej strony, ciało przyzwyczaja się do wyższej temperatury latem, z drugiej strony, różnica 5 stopni wystarczy, aby dać uczucie chłodu. Na przykład, jeśli temperatura zewnętrzna jest podawana na 32°C, wskazane jest ustawienie termostatu klimatyzatora na 27°C, a nie poniżej.

Wiele badań wykazało, że nagłe i powtarzające się zmiany temperatury osłabiają organizm, co może prowadzić do infekcji dróg oddechowych. Ponadto, źle utrzymana klimatyzacja jest nie tylko higieniczna – wilgotność sprzyja rozwojowi bakterii, które są następnie wypychane do powietrza. Po zbadaniu tragicznych skutków fali upałów w 2003 r. francuscy lekarze pracujący dla Ministerstwa Zdrowia stwierdzili, że najrozsądniejszym zachowaniem nie jest systematyczne stosowanie klimatyzacji, ale unikanie słońca, noszenie luźnej, jasnej, luźnej odzieży, a przede wszystkim picie dużej ilości wody i napojów bezalkoholowych.

Unikać wytwarzania ciepła

Lampy żarowe i halogeny wytwarzają dużo ciepła – do 500 watów dla lampy podłogowej w salonie. Lampy LED, lampy energooszczędne i świetlówki wytwarzają od 4 do 6 razy mniej przy tej samej ilości światła. W upalne dni najlepiej jest unikać gotowania jedzenia i podgrzewania wody, zwłaszcza w południe. Poprzez preferowanie surowych produktów spożywczych (sałatki, owoce) lub żywności gotowanej z wyprzedzeniem (chleb, fasola w puszce lub soczewica, itp.), można zdrowo jeść bez konieczności ogrzewania domu. Użycie pieca jest oczywiście zakazane… Jeśli chodzi o lodówkę i zamrażarkę, pamiętaj, że wytwarzają one więcej ciepła niż zimna. Dlatego też, z korzyścią dla Państwa, jest uniemożliwienie im pracy na pełnych obrotach: usunięcie warstwy lodu; zapylenie grzejnika (znajdującego się z tyłu urządzenia) i ułatwienie wentylacji; nigdy nie należy wkładać do niego gorących naczyń.

Można również wyłączyć wszystkie te urządzenia, które niepotrzebnie pobierają trochę prądu i wytwarzają odpowiednio ciepło: ekspres do kawy, stereo, telewizor-video itp. Wiele z nich zużywa energię elektryczną nawet wtedy, gdy myślisz, że są wyłączone. Dotyczy to w szczególności sprzętu komputerowego, który można zapisać, podłączając go do listwy zasilającej z przełącznikiem.

Poprawa projektowania budynków

Rozwiązania te znajdują się również w rękach architektów i deweloperów. Z dzisiejszą wiedzą jest całkiem możliwe budowanie lub remontowanie budynków tak, aby w lecie pozostawały chłodne, a w zimie nie były zbyt zimne – bez konieczności stosowania klimatyzacji. Najważniejsze jest, aby na zewnątrz budynku umieścić grubą izolację i dokładnie przemyśleć rozmieszczenie okien i długość okapu. Duże okno wnękowe zwrócone na południe będzie korzystne w zimie, ale jeśli nie jest chronione przed słońcem w lecie, powinno być wyposażone w skuteczne żaluzje lub okiennice, aby zapobiec przegrzaniu mieszkania.

Jak się chronić przed upałami? Alternatywa wobec klimatyzatorów