Jak znaleźć motywację do uprawiania sportu 7 sprawdzonych wskazówek

Nikogo z nas nie trzeba przekonywać o zaletach uprawiania sportu. Już od dziecka słyszymy powtarzane ze wszystkich stron frazy, że „sport to zdrowie”, a „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Mimo to, wiele z nas ma problem z podjęciem aktywności fizycznej, a wymienianych przez nas powodów jest wiele : zmęczenie, brak czasu, dzieci, praca… Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju wymówki mają wspólne źródło – brak motywacji. Potrzebujemy zatem czegoś, co da nam przysłowiowego „kopa” do działania i pozwoli przerwać niekończący się cykl słabych wymówek.

1. Określ swój cel

Podjęcie działania jest o wiele łatwiejsze, jeśli znamy jego cel. Zastanów się jakie korzyści niesie uprawianie sportu i które z nich są dla Ciebie najważniejsze. Następnie sprecyzuj swój cel. Zamiast ogólnego „chcę schudnąć” powiedz „chcę schudnąć 8 kilo do końca lipca”. W ten sposób nadasz swojemu celowi kształtu, a ponadto narzucisz sobie konkretny termin jego realizacji. Pamiętaj jednak, by był on możliwy do spełnienia i bezpieczny dla Twojego zdrowia. Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z trenerem i dietetykiem, który pomoże Ci w opracowaniu bezpiecznego planu.

2. Obserwuj i dokumentuj

Nic tak nie motywuje do działania jak oglądanie efektów swojej pracy. Ciesz się nawet najmniejszymi sukcesami i pamiętaj, że każdy z nich jest kolejnym krokiem do osiągnięcia Twojego celu. Świetnym pomysłem jest dokumentowanie zmian zachodzących w Twoim ciele, np. poprzez regularne robienie zdjęć sylwetki czy wykonywanie badań. Patrząc na nie, nie tylko będzie rozpierać Cię duma, ale uświadomisz sobie także, że Twój wysiłek ma sens, co pomoże Ci w chwilach zwątpienia.

3. Znajdź inspirację

Nie wierzysz, że Twój wysiłek będzie miał jakikolwiek sens? W internecie aż roi się od osób, które tak samo jak Ty zaczynały od zera, a teraz mogą pochwalić się piękną sylwetką i zdrowiem. Znajdź takie osoby i prześledź proces ich przemiany. To pomoże Ci w wizualizacji Twojego celu i utwierdzi Cię w przekonaniu, że jest on możliwy do osiągnięcia.

4. Znajdź wsparcie

Razem zawsze raźniej! Jeśli masz problem z samodyscypliną, poszukaj osób które są na tej samej pozycji. Może to być partner, koleżanka z pracy czy osoby z forum internetowego. Wzajemne motywowanie się oraz zdrowa rywalizacja nie pozwoli Ci na chwilę zwątpienia!

5. Nie przejmuj się porażkami

Pominęłaś trening lub zjadłaś czekoladę? Nic straconego! Często małe upadki sprawiają, że czujemy się beznadziejnie i porzucamy dobre nawyki. To błąd! Jesteśmy tylko ludźmi i każdemu z nas zdarzają się potknięcia. W kształtowaniu dobrych nawyków najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli coś nie udało się dzisiaj, spróbuj jutro. Szybko zauważysz, że porażki będą zdarzały się coraz rzadziej.

6. Znajdź formę aktywności, którą lubisz

Czy na samą myśl o uprawianiu sportu czujesz niechęć i zmęczenie? Nic dziwnego, że brak Ci motywacji! Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna być przyjemnością, dlatego znajdź taką jej formę, którą lubisz. Nie musisz robić nieskończonej ilości brzuszków czy godzinami biegać na bieżni. Jest wiele innych możliwości; dużą popularnością cieszą się takie formy aktywności jak zumba, jazda konna, rower czy joga. Nie bój się próbować nowych rzeczy i nie ustawaj w poszukiwaniach, a z pewnością znajdziesz zajęcia, na które będziesz wychodziła z uśmiechem na ustach!

7. Pamiętaj o różnorodności

Nasz organizm szybko się nudzi, podobnie jak my. Jeśli męczy Cię treningowa rutyna, pamiętaj że masz jeszcze wiele innych opcji do wyboru. Nie ograniczaj się do jednego rodzaju aktywności – pozwól sobie na eksperymentowanie, a szybko zobaczysz, że motywacja będzie rosła wraz z kolejną możliwością na liście.
Jak widzisz antidotum na brak motywacji jest wiele. Musisz jednak pamiętać, że przede wszystkim od Ciebie zależy, czy z nich skorzystasz. Najtrudniejszy jest pierwszy krok – zrób go już dziś, a przekonasz się, że każdy kolejny będzie coraz łatwiejszy!

Jak znaleźć motywację do uprawiania sportu? 7 sprawdzonych wskazówek
×

Cześć!

Chcesz się z nami skontaktować? Kliknij poniżej, aby napisać do nas na nasz firmowy Whats'app.

× Jak możemy Ci pomóc?